09:55:00

Cafe cortado leche y leche

W poszukiwaniu nowych sposobów na parzenie kawy trafiłam na kawę z dwoma rodzajami mleka. Skusiłam się następnego dnia, ponieważ mleko skondensowane leży sobie spokojnie w lodówce - więc czemu nie? :) Uwielbiam latte, dlatego tym bardziej dwa rodzaje mleka były dla mnie jak zapach ciepłych drożdżówek dobiegających z kuchni mamy. 

Cafe cortado leche y leche to kawa wywodząca się z Wysp Kanaryjskich. Składa się z mocnego espresso, mleka skondensowanego i gorącego spienionego mleka. 

Ciemne poranki rozświetli Wam przepyszna kawa Arabica Salvador

Potrzebujemy:
  • 2 łyżeczki mleka skondensowanego
  • mocne espresso
  • spienione mleko
Moim ostatnim odkryciem jest przepyszna kawa Arabica Salvador. Cudownie pachnie, smakuje wybornie. Od kilkunastu dni moje poranki dzięki niej są przepyszne i napełniają mnie pozytywną energią. 

Kawa ta ma bardzo dobrze zrównoważony smak. Można w niej wyczuć nutę czekolady, kakao oraz delikatną słodycz, którą równoważy niewielka kwasowość. Jak na ten moment - ideał. Możecie ją dostać w sklepie xCafe.

Wracając do przygotowywania kawy. Ja swoje espresso parzę w zaparzaczu ciśnieniowym na kuchence gazowej. Wlewam do niej gorącą wodę, na siteczko nasypuję czubatą łyżeczkę zmielonej kawy i zakręcam uważając, żeby się nie poparzyć. Jeżeli kawiarkę zalewacie zimną wodą, wypróbujcie zalać ją wrzątkiem. Kawa ma wtedy dużo lepszy smak. 

Mleko spieniam specjalnym spieniaczem, nie mam ekspresu do kawy za 5 tys zł :) a mimo to udaje mi się uzyskać taką i podobne rodzaje kawy!

Na dno szklanki wlewam 2 łyżeczki mleka skondensowanego. Jeżeli lubicie bardzo słodkie kawy - możecie dodać go więcej. 

Cienkim strumieniem wlewam na skondensowane mleko mocne espresso, a do niego spienione mleko, aby wypełnić szklankę po brzegi.

Kawa jest cudownie mleczna i słodka. Energiczny kop gwarantowany. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję Ci Drogi Czytelniku za cenny komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...