21:07:00

Róże z ciasta francuskiego i kiełbasy

Czy jestem romantyczna? Chyba niekoniecznie.. ale w kuchni lubię być kreatywna! :) Zbliżające się święto zakochanych skusiło mnie do przygotowania dla Was propozycji na romantyczną kolację. Ta propozycja jest banalnie prosta, poradzą sobie z nią nawet ci, którzy w kuchni nie grzeszą obyciem! 

Drodzy Panowie, czy Wasze Panie lubią kwiaty? Ale kwiaty szybko więdną.. Te zostaną szybko skonsumowane, a pamięć o nich pozostanie na dłużej niż kolejny bukiet róż, które lada chwila opadną. Gwarantuję zadowolenie i kto wie.. ;)


Potrzebujemy:
Krótka lista składników, prościej się nie da! 


Kiełbasę należy pokroić w cieniutkie plasterki, następnie plasterki te należy przeciąć na pół (tworząc półokręgi). 

Ciasto francuskie rozwijamy i kroimy wzdłuż krótszej krawędzi na paski o szerokości około 2 cm. 

Na pasku od połowy szerokości układamy półplasterki kiełbasy, które muszą na siebie nachodzić w połowie długości. Na początku paska i na końcu warto pozostawić wolną przestrzeń, wystarczy około 1 cm. Kiedy plasterki kiełbasy mamy już nałożone na ciasto zakrywamy je drugą połową szerokości naszego paska ciasta lekko dociskając. teraz zwijamy całość tworząc różę. Kwiaty z ciasta i kiełbasy odstawiamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i pieczemy je przez około 12 minut w temperaturze 200 stopni C.

Lekko przestygnięte nabijamy na patyczki do szaszłyków i wkładamy do wazonu. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję Ci Drogi Czytelniku za cenny komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...