czwartek, marca 22, 2018

Słoneczne rafaello z groszkiem ptysiowym bez pieczenia

Ciasta bez pieczenia, to ostatnio mój konik. Czuję się w tym temacie jak ryba w wodzie, sprawiają mi wiele frajdy. Chciałabym Wam pochwalić się moim nowym pomysłem na ciasto bez pieczenia - słoneczne rafaello z groszkiem ptysiowym - zupełnie bez pieczenia, bez pośpiechu, w międzyczasie. Spójrzcie sami i nie zapomnijcie o ocenie, to dla mnie niezwykle ważne! :) Ciasto bez pieczenia z masą budyniową i galaretką. Groszek ptysiowy w masie budyniowej ją dodatkowo usztywnia i pochłania wilgoć.

ciasto bez pieczenia z masą budyniową

Potrzebujemy:
  • 1 opakowanie budyniu śmietankowego
  • 500 ml mleka
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 5 łyżek cukru pudru
  • 150 g masła w temperaturze pokojowej
  • 200 wiórków kokosowych
  • 80 g groszku ptysiowego Brześć
  • około 300 g herbatników
  • 1 galaretka cytrynowa
  • 400 ml wrzątku
ciasto z groszkiem ptysiowym

Do garnuszka wlewamy 400 ml mleka, w pozostałych 100 ml rozrabiamy proszek budyniowy i mąkę. Do gorącego mleka wlewamy naszą mieszankę mleczną z budyniem i mąką i całość zagotowujemy cały czas mieszając. Mamy tym samym przygotowaną już część masy budyniowej.

Tak przygotowany budyń zakrywamy folią spożywczą i odstawiamy do ostygnięcia. Warto wcześniej wyciągnąć masło, aby finalnie miało tę samą temperaturę co budyń. masa budyniowa nie zważy się dzięki wyrównanej temperaturze masła i budyniu.

Masło w temperaturze pokojowej rozcieramy razem z cukrem pudrem i ciągle miksując dodajemy po łyżce budyniu w temperaturze pokojowej. Postępujemy tak do końca, aż wyczerpie nam się budyń :D Na koniec w masę budyniową należy wmieszać wiórki kokosowe oraz groszek ptysiowy.

Foremkę o wymiarach około 22 cm x 22 cm wykładamy papierem do pieczenia. Dno foremki wykładamy herbatnikami, na których rozsmarowujemy masę budyniową z groszkiem ptysiowym. Całość dokładnie wyrównujemy i przykrywamy warstwą herbatników. 

ciasto bez pieczenia z wiórkami kokosowymi


Galaretkę rozpuszczamy w 400 ml wrzątku i odstawiamy do lekkiego zastygnięcia. Ja przyznaję, że trochę ją przeciągnęłam i dlatego jest trochę nierówna, co oczywiście nie działa na niekorzyść ciasta. :) Tężejącą galaretkę wylewamy na warstwę herbatników i odstawiamy do całkowitego stężenia i zmięknięcia herbatników - najlepiej na całą noc. Rafaello bez pieczenia ze słonecznym akcentem i groszkiem ptysiowym wspaniale smakuje z kawą, czy herbatą.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wszystkiego smacznego

Copyright © Gotuj i Mieszkaj , Blogger