środa, czerwca 13, 2018

Sushi temaki

Sushi to bardzo popularna azjatycka potrawa. Sushi Temaki to jednak moje ulubione japońskie jedzonko(nieco jednak powstałe pod wpływem zachodnim), ponieważ jest to taki rodzaj potrawy, który najlepiej sprawdza się na imprezach. Wystarczy ugotować ryż do sushi, zaprawić go, pociąć nori na pół, przygotować dodatki, a goście zajmą się resztą. Nie potrzebujemy do jego przygotowania ani maty bambusowej, ani noża do ich krojenia. To niesamowite ile różnych pomysłów można mieć na ich zwinięcie. 

"Te" - "ręka"
"Maki" - "zwijać"


Najważniejsze w sushi temaki jest wyobraźnia i chęć poznawania nowych smaków.

rożki z sushi

Potrzebujemy:
Ryż do sushi:

Zaprawa do ryżu:

Dodatki do sushi:


z czym zawijać sushi

Zaczynamy od wypłukania ryżu. To podstawa dobrego sushi. Ryż do sushi zalewamy zimną wodą i delikatnie przecieramy, tak, aby nie połamać ziarenek. Po chwili ujrzycie, że woda robi się mętnie biała. Ryż odcedzamy na sicie i ponownie zalewamy wodą do momentu, aż ta przestanie mętnieć. Na koniec zalewamy go wodą i odstawiamy na 30 minut. Po 30 minutach dokładnie go odsączamy, zalewamy 550 ml wody i gotujemy. Najpierw na dużym ogniu, kiedy zacznie wrzeć zmniejszamy źródło ciepła i gotujemy 20 minut pod przykryciem. Po wyłączeniu źródła ciepła ryż powinien stać jeszcze 20 minut przykryty pokrywką. Następnie należy go całkowicie schłodzić. 

Przygotowanie zalewy do ryżu jest niezwykle proste. Należy wymieszać wszystkie podane wyżej składniki i dolać je do ugotowanego ryżu. Przyprawa ta doda mu niesamowicie pysznego słodko - słono - kwaśnego smaku. 

jak zawijać sushi temaki

Pozostało pokroić dodatki do sushi, sosy przelać do małych miseczek i do dzieła!

sushi rolka

Na dłoń kładziemy sobie nori i na połowie układamy cienką warstwę ryżu. Po przekątnej układamy dodatki i zwijamy wszystko w rożek zaklejając go ziarenkiem ryżu. Pyszności!

zaprawa do ryżu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wszystkiego smacznego

Copyright © Gotuj i Mieszkaj , Blogger