09:33:00

Bigos z cukinii

Przepyszny, delikatny, lekko kwaśny od pomidorów i bardzo sycący za sprawą dużej ilości warzyw i kiełbasy. Tak przedstawia się bigos z cukinii, który gotuje się znacznie krócej. Cukinia może nie przypomina kapusty, ale podobnie doprawiona jest w stanie ją zastąpić tym, którzy mają jej nadmiar.


Potrzebujemy:

Na początku przesmażamy niektóre składniki na rozgrzanej oliwie. Będzie to kiełbasa pokrojona w półtalarki, cebula, którą również kroimy w półtalarki i starta na tarce marchew. Smażymy do momentu, aż wszystkie składniki zaczną się lekko rumienić. Na koniec dodajemy również liście laurowe i ziele angielskie.


Cukinię obieramy (lub nie, jak kto woli), wydrążamy pestki i kroimy w kostkę.
Dodajemy do podsmażonych warzyw z kiełbasą. Od momentu zagotowania gotujemy około godzinę z dodatkiem soli i pieprzu. Jeżeli lubicie bardziej "wodnisty" bigos gotujcie go z przykryciem, jeżeli bardziej treściwy - bez przykrycia, wtedy większość płynu odparuje.


Do lekko rozgotowanej cukinii dodajemy obrane i pokrojone w kostkę pomidory malinowe. Gotujemy jeszcze przez około 10 minut, doprawiamy i podajemy! :) Smacznego! :)

1 komentarz:

Dziękuję Ci Drogi Czytelniku za cenny komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...