niedziela, marca 10, 2019

Nauka czytania dla dzieciJak nauczyć dziecko czytać?Jak nauczyć takiego małego człowieka czytać? 
Teoretycznie powinnam wiedzieć to najlepiej, bo nauczyłam podobno czytać moją siostrę, kiedy nawet nie chodziła do zerówki. Czytałam jej tekst na ucho, a ona go powtarzała na głos. Nie znając liter nauczyła się czytać i już w przedszkolu przeczytała naprawdę sporych gabarytów książkę (jak na 6 letnie dziecko), był to Kubuś Puchatek. Książki to zdecydowanie jej konik do dziś, ja niestety nie czytam tak często jak ona.

Najlepszym sposobem będzie od początku oswajanie dziecka z książkami. Dzieci bardzo lubią brać przykład z rodziców, z tego jak rodzice się zachowują, co lubią i czym się zajmują. Czytanie książek to bardzo rozwojowa czynność zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Dobre książki potrafią naprawdę zainteresować, a dziecko mimowolnie śledząc tekst z rodzicem jest w stanie naprawdę dużo zapamiętać i przyswoić. Ciekawe książki mają również to do siebie, że skupiają 100 % uwagi człowieka, przez co jest bardziej skupiony i czytanie ze zrozumieniem wychodzi świetnie.

Od czego zacząć? Książki do nauki czytania


Nauka czytania dla dzieci powinna rozpocząć się od czegoś bardzo prostego.

Wydawnictwo Foksal wydało serię książeczek do nauki czytania o genialnej nazwie - Książkożercy. 

Trzypoziomowa wersja książeczek dla dzieci uczących się czytać to obecnie jak dla mnie najlepsze książki do czytania, które wspomagają naukę liter, słów i zdań. Dodatkowo seria podzielona jest na 3 poziomy, gdzie opowiadania dla dzieci dostosowane są do zaawansowania dziecka w nauce czytania.

Pierwszy poziom - Poziom A to proste zdania, idealne do pierwszych prób samodzielnego czytania. Nauka czytania z opowiadaniem, "Super Marian nad jeziorem", Barbary Wicher, jest łatwa i przyjemna. Na każdej stronie dziecko znajdzie tylko jedno zdanie, zazwyczaj pojedyncze z prostymi słowami z jak najmniejszą liczbą dwuznaków i liter ze znakami diakrytycznymi.

Na końcu znajdziemy pytania odnośnie akcji bajki. Sprawdzą one znajomość dziecka z przeczytaną treścią, czyli sprawdzą, czy dziecko czytało ze zrozumieniem.

czytanie ze zrozumieniem

ksiązki dla dzieci

Książki do czytania dla dzieci mają też drugi poziom zaawansowania - poziom B, a jest nią "Akcja Jogi" Barbary Wicher. W książce dla dzieci znajdziemy zdania pojedyncze jak i złożone, została wprowadzona ograniczona liczba wieloznaków i liter ze znakami diakrytycznymi. Na końcu książki znajdziemy słowniczek trudnych wyrażeń, które pomogą dziecku lepiej zrozumieć treść oraz standardowo pytania sprawdzające czytanie ze zrozumieniem. 

Sama książka traktuje o dwóch samozwańczych detektywach, którzy mają misję do spełnienia, a nie są to byle jacy detektywi, jedną sprawę mają już za sobą - została rozwiązana z powodzeniem. Czy uda się im i tym razem?

recenzja książka

czytanie książek

Wreszcie już bardziej zaawansowany poziom nauki czytania - poziom C. "Bomberka" Grażyny Nowak - Balcer. Mamy w tekście zdania złożone, użycie wszystkich wieloznaków i liter ze znakami diakrytycznymi. Czytanie dłuższych zdań złożonych będzie już nie lada wyzwaniem dla dziecka, a słowniczek trudnych wyrazów jest już bardzo bogaty. Mamy także wprowadzone trudniejsze wyrazy pod względem ortografii. 

Tekst jest o rodzeństwie, bomberce i pięknej akcji dzieciaków. Sprawdźcie jak piękna może być więź bratersko siostrzana oraz miłość do naszych mniejszych braci.

opowiadania dla dzieci

książki do nauki czytania


Książki, które warto przeczytać, warto podsunąć je swojemu dziecku, które jest na etapie nauki czytania. Bardzo ciekawe opowiadania, możliwość szybkiego sprawdzenia, czy tekst został przeczytany ze zrozumieniem, stopniowe wprowadzanie czytelnika w kolejne etapy zaawansowania nauki czytania. To książki dla dzieci, stanowiące świetny dodatek do drogi małego książkożercy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wszystkiego smacznego

Copyright © Gotuj i Mieszkaj , Blogger