piątek, lutego 14, 2020

Alergia - wszystko co musisz o niej wiedziećCo to jest alergia?Alergia to nadwrażliwość na rzeczy, które dla większości ludzi są czymś zupełnie normalnym. Alergie to wymyśleni przez organizm alergika wrogowie, z którymi należy walczyć. Nie będę podawać Wam naukowej definicji, bo w internecie znajdziecie ich całe mnóstwo. Podam Wam za to wszystko to, czego ja jako rodzic alergika dowiedziałam się przez cały ten czas, od kiedy wykonaliśmy testy alergiczne, a dokładnie testy skórne i spadło to na nas jak grom z jasnego nieba. Strach przed alergią i lęk przed alergią był ogromny, dlatego bardzo bym chciała, żebyście trafiając tutaj złapali nieco oddechu bo alergia wziewna, czy alergia pokarmowa to nie koniec świata. Alergie dotykają coraz więcej ludzi i do końca nie wiadomo dlaczego tak się dzieje.


katar sienny


Alergia objawy:


 • katar sienny, katar lejący, katar przezroczysty
 • kichanie
 • pocieranie oczu
 • pocieranie nosa
 • łzawienie oczu
 • objawy skórne, pokrzywka, bąble pokrzywkowe, świąd skóry, alergia kontaktowa
 • kaszel suchy
 • kaszel mokry
 • wstrząs anafilaktyczny
 • wzdęcia, wymioty, biegunki
Oczywiście to nie jest tak, że każdy alergik będzie miał takie same objawy alergii. Objawy skórne na przykład mogą pojawić się często, kiedy mamy uczulenie nawet na barwniki dodawane do jedzenia, wtedy zwykle pomoże zwykłe wapno na alergie.

Objawy alergii są dokuczliwe i ciężko z nimi na co dzień funkcjonować. Cieknąca wydzielina z nosa, łzawiące oczy, czy drapanie w gardle może, a raczej powoduje brak koncentracji, co za tym idzie - gorsze wyniki w nauce oraz pogorszenie się efektów pracy. 

Najgorszym z możliwych objawów jest wstrząs anafilaktyczny i jest on bezpośrednim zagrożeniem życia. Dochodzi wtedy do reakcji wielonarządowej i może skończyć się najgorszym z możliwych scenariuszy. 
Istnieje również coś takiego jak alergia krzyżowa i w przypadku alergii na roztocza kurzu domowego, alergią krzyżową jest alergia na skorupiaki. Alergie krzyżowe nie są zazwyczaj odkrywane w testach, dlatego tak ważne jest, aby alergik o nich wiedział i nie doprowadzał do możliwości pojawienia się reakcji. 


Alergie jakie najczęściej występują to:


 • alergia na kota
 • alergia na gluten
 • alergia na roztocza
 • alergia na kurz
 • alergia na mleko
 • alergia na nikiel
 • alergia na słońce 
 • alergia na pyłki

Typy alergii:

 • alergia całoroczna - alergia na roztocza
 • alergia sezonowa - alergia na pyłki roślin
Alergia na roztocza kurzu domowego to alergia, którą ma nasz Syn. To z nią mierzymy się każdego dnia. Alergia na kurz wymaga przede wszystkim ode mnie ogromnego zdyscyplinowania i systematyczności, a także kilku trików, z którymi chcę się z Wami podzielić. Dlaczego alergia dziecka spada całkowicie na mnie? Alergik uczulony na kurz nie powinien sam wykonywać prac takich jak porządki w domu alergika. Dlaczego? Dlatego, że unoszący się kurz wywołuje reakcje alergiczne i nawet odkurzanie przy alergiku nie wchodzi w grę. Mąż także ma reakcje alergiczne, aczkolwiek dużo mniejsze, bo alergia z wiekiem u niego się zmniejszyła. U niektórych chłopców okres dojrzewania jest zbawienny i potrafi załagodzić alergie.

Alergia do jakiego lekarza


Alergia kiedy do lekarza? Pierwsze objawy alergii takie jak przezroczysty katar, kaszel nocny, kaszel poranny, pojawiający się bez większego powodu, powinny dać Wam sygnał, że należy się zgłosić do lekarza. Pierwszym lekarzem jest lekarz pediatra, lekarz rodzinny, lekarz poz, do którego zgłaszając się z objawami alergii otrzymacie skierowanie dalej. Alergolog to lekarz, do którego traficie w następnej kolejności i to on zadecyduje, czy będą to testy alergiczne z krwi, czy testy skórne. Testy alergiczne dla dzieci wykonywane są na takiej samej zasadzie jak testy alergiczne dla dorosłych. Przed testami alergicznymi należy się wstrzymać od przyjmowania leków antyhistaminowych, przez okres do 14 dni. Najlepiej dopytać o to ustalając wizytę, na którą czeka się zwykle około 30 dni lub dłużej.

Alergia kiedy zrobić testy


Testy na alergię zleca alergolog i moim zdaniem najlepiej jest zdać się właśnie na lekarza. Przed wizytą u alergologa najlepiej spisać sobie wszystkie niepokojące objawy na kartce, wtedy macie pewność, że niczego nie pominiecie. Alergolog zadaje szereg pytań, które pozwolą mu ocenić stan Waszego zdrowia, ale warto mieć taki spis, żeby o niczym nie zapomnieć. Alergolog wykona również ogólne badanie stanu organizmu. Testy wykonuje się zazwyczaj w ramach wizyty w pokoju zabiegowym.


Alergia jak ją leczyć?


Alergii nie da się wyleczyć zupełnie, całkowicie i trwale. Najważniejsze dla alergika jest polepszenie komfortu jego życia. Wiąże się to z wizytą u alergologa, który przepisze odpowiednie leki na alergię. Zahamują one reakcje alergiczne organizmu, przez co każdy następny dzień nie będzie męczarnią. Leki alergiczne bez recepty jakie można dostać w aptece nie wykazują tak dobrego działania jak leki alergiczne na receptę. Ponadto, z alergią nie należy walczyć na własną rękę.

Alergia kiedy odczulać?


Odczulać można od piątego roku życia. Odczulanie to jeden z najlepszych możliwych sposobów na zmniejszenie, czy pozbycie się objawów alergii, ale niestety na pewien czas. Jakie są rodzaje odczulania? Zastrzyk na alergię oraz szczepionka podjęzykowa na alergię. Zastrzyki na alergię, czyli zastrzyki z odpowiednio dobraną ilością alergenu mającego nas jakby do niego przyzwyczaić wykonywane są przez osoby do tego uprawnione. Krople, czyli szczepionki podjęzykowe przyjmujemy w domu, często towarzyszy im obrzęk języka. Leczenie zarówno zastrzykami, jak i szczepionką to długi proces, przez który należy przejść od początku do końca, bardzo regularnie, bo tylko wtedy możemy liczyć na powodzenie.

Alergia jak sobie radzić w życiu codziennym?

Alergia z mokrym kaszlem czy katarem zwykle nasila się w zimie, kiedy ogrzewanie z wiadomych powodów musi być uruchomione, co sprzyja powstawaniu większej ilości kurzu, czyli nośnika alergenu, jakim są roztocza kurzu domowego, a dokładniej ich odchody i odwłoki. Alergia w zimie dodatkowo daje się bardziej we znaki, ponieważ dzieci mają do czynienia z dużą ilością wirusów i bakterii, które znacznie częściej "przyczepiają" się właśnie do alergików. 

Alergia na roztocza z jaką się zmagamy to alergia na niewidzialne gołym okiem pajęczaki, które żywią się złuszczonym ludzkim naskórkiem, a także zwierzęcym naskórkiem. Najwięcej alergenów mamy w naszych łózkach. To tam pajęczaki mają istny raj. Pożywienia po sam korek, ciepło, wilgotno, czyli idealne dla nich warunki do życia, czy rozmnażania. 

Alergia jak sobie pomóc?

Ważne jest zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza i temperatury, która nie pozwoli roztoczom na najlepsze warunki do bytowania w naszych domach. Bo oprócz jedzenia jakie dostarczamy im, mimo woli, to wilgotność i temperatura sprawiają, że mnożą się mniej lub bardziej. O ile z temperaturą jest gorzej, bo musielibyśmy zachować temperaturę poniżej 17 stopni to z wilgotnością sprawa wygląda lepiej. Pamiętajmy przy tym, że nie można w sypialni alergika suszyć ubrań, bo to znacznie zwiększa wilgotność, a także ilość kurzu. Używanie nawilżaczy powietrza w domu alergika jest bardzo niewskazanym zabiegiem.

Jaki materac dla alergika? 


Najlepszym materacem dla alergika będzie taki, który nie zawiera żadnych materiałów typu kokos, czy gryka. Bezpiecznym materiałem są specjalne pianki, z których wykonuje się materace. 
W nazwie takiego materaca powinno być też: "materac antyroztoczowy", a nie tylko "materac antyalergiczny", który nie powoduje jedynie reakcji skórnych.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest pokrowiec na materac dla alergika.

jaki materac dla alergika

Alergia kiedy wietrzyć?


To właśnie zimą i latem najmniej wietrzymy nasze mieszkania, co znacznie pogarsza jakość powietrza, w którym spędzamy bardzo dużo czasu. Bardzo ważne jest wietrzenie mieszkania, ale nie zawsze jest to możliwe. Podczas deszczowej pogody nie powinniśmy wietrzyć naszych mieszkań, a także wtedy, kiedy na dworze występuje bardzo duże stężenie zanieczyszczeń związanych z zimowym ogrzewaniem domów i mieszkań. Niezawodnym tutaj urządzeniem może okazać się oczyszczacz powietrza. Alergia jaki oczyszczacz powietrza? Napiszę o tym niebawem.


Alergia na roztocza jaki odkurzacz?


Najważniejszy jest dobry filtr i często wymieniany filtr w odkurzaczu. Odkurzacz wodny, o ile zaraz po użyciu jest dokładnie myty i osuszany jest świetnym rozwiązaniem, bo niemalże wszystko co wciągamy jest kierowane strumieniem pod wodę. Na rynku istnieją już także zwykle odkurzacze dla alergików, które posiadają świetne zabezpieczenia przed wydostawaniem się roztoczy.
Myślę, że pytanie: "alergia na roztocza jaki odkurzacz?" pojawia się na samym początku drogi, bo sprzątanie w domu alergika to to co musimy robić przede wszystkim. Sprzątanie na mokro w mieszkaniu alergika jest najlepszym rozwiązaniem, które eliminuje źródło powstawania alergii.
Świetnym rozwiązaniem przy codziennym sprzątaniu okazać się może robot sprzątający, który dodatkowo może przemywać podłogę na mokro.

Zobacz też:2 komentarze:

 1. Mam alergię na kurz, dlatego kupiłam sobie irobota, by codziennie jeździł i go zbierał. Wcześniejszy odkurzacz kiepsko sobie radził z jego zbieraniem. Ja muszę mieć sterylne warunki, inaczej źle się czuje i ciągle kicham

  OdpowiedzUsuń
 2. też mam alergię na kurz i roztocza, chodziłam po lekarzach, brałam różne leki, sprzątałam wszystko tak by było sterylnie, teraz próbuję odczulanie biorezonansem i zobaczymy, może takie alternatywne metody wreszcie mi pomogą...

  OdpowiedzUsuń

Wszystkiego smacznego

Copyright © Gotuj i Mieszkaj , Blogger