poniedziałek, lutego 24, 2020

Sprzątanie domu alergikaroboty sprzatajace


Profilaktyka przy alergii na roztocze kurzu domowego.


Alergia objawy


Objawy alergii takie jak kaszel nocny i poranny, katar sienny, duszności, czy łzawienie oczu powinny dać nam sygnał, że należy wybrać się do lekarza, aby zweryfikować nasze podejrzenia co do stanu zdrowia. Lekarz pierwszego kontaktu oceni, czy alergolog będzie kolejnym krokiem w celu ustalenia przyczyny alergii. Alergie dokuczają wielu ludziom i nie można ich bagatelizować. Alergia krzyżowa jest też czymś ogromnie ważnym z czym jako alergicy musimy się zapoznać.

Zanim jednak doczekamy się wizyty, odbędziemy testy alergiczne: testy skórne, czy testy z krwi, warto jak najbardziej postawić na profilaktykę, czyli przede wszystkim sprzątanie na mokro i dbanie o czyste powietrze.


Kurz i Filtr Hepa


Czym jest kurz? Kurz to nośnik alergenów. W kurzu znajdują się cząsteczki pleśni, grzybów, piasku, ziemi, cienkie niteczki z naszych ubrań, nasz naskórek, który codziennie się złuszcza, a także najgorsze dla alergika mającego alergię na roztocza - odchody i odwłoki roztocza. Alergia na roztocza to alergia całoroczna i walka z nią toczy się codziennie.

Nie można dopuścić do tego, aby w domu alergika kłębił się kurz, dlatego trzeba sprzątać, najlepiej nie w obecności alergika. Jeżeli nie ma takiej możliwości, filtr do odkurzacza dla alergika to obowiązek. Filtry Hepa mają wysoką skuteczność, ale również wśród nich znajdziemy te gorsze i lepsze modele. Najlepszym dla alergika jest filtr Hepa 13 i filtr Hepa 14. Hepa 13 zatrzymuje 99.95% cząsteczek, a filtr Hepa 14 zatrzymuje aż 99,975% zanieczyszczeń, co ma realny wpływ na jakość powietrza w naszym domu.

Oczyszczacz powietrza wyłapuje bardzo dużo zanieczyszczeń z powietrza, ale część i tak osiada się na przedmiotach jakie mamy w domu. Codziennie mokrą ściereczką przecieramy wszystkie powierzchnie w domu alergika, pamiętając za każdym razem, żeby ułatwiać sobie życie i odkładać wszystko na miejsce zaraz po użyciu, to pozwala skrócić maksymalnie czas jaki musimy spędzić na wycieraniu kurzy.

Jaki odkurzacz dla alergika?


najlepsze-odkurzacze


Najlepsze odkurzacze dla alergika są z filtrem Hepa. Dobry odkurzacz potrafi zdziałać wiele w tej naszej codziennej profilaktyce, z którą będziemy za pan brat już do końca życia. Obecnie odkurzacze, nawet tanie odkurzacze, posiadają filtr Hepa i nie jest to nowość na rynku. Ja stawiam na odkurzacz bezworkowy i odkurzacz wodny.

Codzienne sprzątanie to duży obowiązek i mnóstwo czasu spędzonego na wykonywaniu tych samych czynności. Dlatego ja nie wyobrażam sobie już życia bez mojego małego przyjaciela. 

Roboty sprzątające na rynku pojawiają się już bardzo często i ciężko dokonać właściwego wyboru. Odkurzacz samojezdny, który dobrze wysprząta każdy kąt w naszym mieszkaniu to złoto, czyste złoto. Odkurzacz bezprzewodowy, który można włączyć pilotem, czy poprzez aplikację w telefonie to coś co sprawi, że gro obowiązków wreszcie będzie wykonalne. Odkurzacz z mopem dodatkowo przetrze na mokro całą powierzchnię jednocześnie odkurzając.

odkurzacz automatyczny

Uczulenie u dziecka spowodowało, że postawiłam na odkurzacz automatyczny Zeegma Zonder Robo, który sprząta na mokro jednocześnie odkurzając. Odkurzacz akumulatorowy posiada filtr gąbkowy i filtr Hepa. Jest oto mały odkurzacz, który wjeżdża pod szafy na nóżkach i pod łóżka eliminując niemalże cały kurz jaki codziennie osiada się w naszym domu. Dwie miotełki wymiatają kurz z trudno dostępnych miejsc, a turboszczotka pochłania brud do pojemnika na kurz. Czujnik antyupadkowy, czujnik fizyczny i czujniki antykolizyjne pozwalają mu na dokładne wyczyszczenie powierzchni i odnalezienie drogi do stacji ładującej.

Co daje mi odkurzacz automatyczny?


Codzienne włączanie sprawia, że mamy czyste powietrze w domu, a kurz nie unosi się w takiej ilości jak przy ręcznym odkurzaniu. Dopiero przy codziennym odkurzaniu (a roboty sprzątające robią to niezwykle dokładnie) zobaczysz ile tak naprawdę masz w domu kurzu. Można się przerazić. Dzięki dokładnemu sprzątaniu (odkurzanie + mycie na mokro) każdego dnia objawy alergii nie są tak odczuwalne.

Oczywiście sprzątanie w domu alergika nie kończy się tylko na podłodze. Ważne jest także ustalenie priorytetów. Na przykład: 
 • czy firanki są nam niezbędne (magazynują mnóstwo kurzu)?
 • czy pluszowe zabawki są na tyle potrzebne, że dzieci muszą je mieć?
 • czy potrzebujecie mieć w domu dywany?

Jest wiele rzeczy z których zrezygnowanie da Wam możliwość realizacji planu jaki sobie stworzycie. Na początku dokładne sprzątanie może okazać się niemożliwe, ale kiedy dojdziecie do wprawy, do wyrobienia w sobie takiego nawyku, sprzątanie okaże się proste, a świąteczne porządki przejdą do historii.

Pościel alergika


Bardzo ważna jest zmiana pościeli w łóżku alergika. To w łóżku mamy najwięcej roztoczy. Roztocza to pajęczaki, które żywią się naszym naskórkiem, a w łóżku zostawiamy go najwięcej. Oprócz profilaktyki jakimi są: pokrowiec antyroztoczowy, kołdra antyroztoczowa lub pokrowiec antyroztoczowy na kołdrę, pokrowiec antyroztoczowy na poduszkę, czy poduszka antyroztoczowa, ważne jest również regularne odkurzanie materaca, czy pranie pościeli. Ja stosuję zasadę taką: raz w tygodniu piorę poszewkę na kołdrę, poduszkę i prześcieradło w 60 stopniach, a także dokładnie wytrzepuję poduszkę i kołdrę nazwnątrz, a materac z pokrowcem dokładnie odkurzam odkurzaczem wodnym. Raz na miesiąc piorę wszystkie pokrowce antyroztoczowe z evolonu w 60 stopniach, a poszewki i prześcieradło również jak zwykle piorę w 60 stopniach. 


Profilaktyka jest niezwykle ważna, ponieważ prowadzi do polepszenia jakości życia alergika we własnym domu. Często nawet pozwala na rezygnację z przyjmowania medykamentów. 

7 komentarzy:

 1. Fajny gadżet do domu.zawsze miałam wrażenie że takie wynalazki nie sprzątają dobrze, ale widzę że coewz więcej osób po nie sięga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprzątają i to bardzo dobrze. Ręcznie nie jestem w stanie tak dobrze odkurzyć.

   Usuń
 2. ja mam Roombę i mop parowy i taki zestaw się świetnie sprawdza na co dzień

  OdpowiedzUsuń
 3. mam też w domu jeździk odkurzacz i po prostu bajka! fajnie, bo ja nie muszę się męczyć. ale też mam jeszcze oczyszczacz powietrza Coway i on fajnie w połączeniu z odkurzaczem się sprawdza , bo zbiera z powietrza pozostały kurz, który się na filtrze. potem tylko go wyczyścić i z głowy. dla mojego dziecka alergika to zbawienie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie mam zamiar napisać o oczyszczaczach powietrza :)

   Usuń
 4. dla alergika na pewno ważne jest to, by używać też jak najmniej chemii, a jeśli już to ten domowej, eko, sama mam alergię na kurz, więc sprzątanie dawniej to była mordęga ;) teraz sama robię różne rzeczy typu pasta sodowa, octowe płyny, ekologiczne odświeżacze powietrza z olejkami eterycznymi i jest o wiele lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Warto też zatrudnić firmę sprzątającą, która będzie sprzątać gdy nas nie będzie w domu, np. bete-clean https://bete-clean.pl/

  OdpowiedzUsuń

Wszystkiego smacznego

Copyright © Gotuj i Mieszkaj , Blogger