czwartek, lutego 27, 2020

Sypialnia alergika

sypialnia-alergika

Na początku pragnę wspomnieć, że tekst będzie dotyczył sypialni alergika z alergią na roztocza kurzu domowego.

Jak urządzić sypialnię alergika?


Musimy się zastanowić co w sypialni alergika jest niezbędne, ponieważ o to miejsce należy dbać z wielką uwagą. W sypialni mamy najlepsze warunki do rozwoju roztoczy. Roztocza uwielbiają ciepło i wilgoć. W takich warunkach rozmnażanie roztoczy dorasta do odrealnionych liczb. Nasze materace, poduszki i kołdry, a także miejsce wokół łóżka, to swoista jadłodajnia dla tych małych pajęczaków.

lozko-alergika

Z czego zrezygnować przy alergii na roztocza?


Najlepszym rozwiązaniem byłoby posiadanie w sypialni łóżka i szafki nocnej, a także rezygnacja z firan, rezygnacja z zasłon, rezygnacja z dywanów. To samo tyczy się żaluzji i rolet wewnętrznych. Niestety to zbieracze kurzu i jeżeli dojrzeliście do tego, żeby z tego zrezygnować to kibicuję Wam całym sercem, bo to bardzo ułatwia pracę i korzystnie wpływa na wygrywanie małych bitew z roztoczami.

Co w zamian za firanki i rolety / żaluzje?


U nas świetnie sprawdziły się naklejki elektrostatyczne na okna. Montaż naklejek elektrostatycznych jest niezwykle prosty, a przez to, że do ich montażu nie jest potrzebny klej, można je ściągnąć i założyć na nowo. W internecie możecie znaleźć mnóstwo wzorów naklejek elektrostatycznych. Jedne są bardziej prześwitujące, inne mniej, wszystko wedle gustu.

Rolety wewnętrzne świetnie zastępują rolety zewnętrzne. Zewnętrzne rolety możecie zamontować zawsze, nie tylko podczas wstawiania okien. Rolety montuje się również na wysokich piętrach w bloku bez żadnego problemu.

Jakie łóżko dla alergika? Łóżka do sypialni


Łóżko drewniane i łóżko metalowe to najlepsze rozwiązanie. Chodzi o to, żeby powierzchnię można było przetrzeć mokrą ściereczką. Tutaj mój kolejny tip: wybieraj nieskomplikowane ramy łóżka, kilka ruchów mokrą ściereczką i gotowe. Rama łóżka musi być prosta.

Łóżko sypialniane dla alergika to na pewno nie łóżko tapicerowane, ani łóżko pikowane z dekoracyjnych materiałów. Uczulenie ma swoje prawa i te łóżka kompletnie się nie sprawdzą. To samo tyczy się łóżek, do których dostęp od spodu jest ograniczony. Wybierajcie podwyższone łóżka, do których jest dobry dostęp od spodu, to sprawi, że walka z kurzem będzie prostsza i bardziej efektywna.
(Łóżko na zdjęciu nie ma na sobie pokrowca z evolonu)

Jaki materac dla alergika?


Absolutnie nie sugerujcie się napisami "materac antyalergiczny", bo alergik z alergią na roztocza kurzu domowego na tym i tak nie skorzysta. Materac musi być antyroztoczowy, jeśli już mamy konkretnie go nazwać. 

Materac dla alergika to materac lateksowy, albo materac piankowy. Nie polecam naturalnych materacy. Materac z włóknem kokosowym, czy gryką to świetne warunki do rozwoju żyjątek różnej maści. 

Pościel dla alergika


Zwykłe materiały używane w każdym domu niestety nie spełniają wymagań alergików. Mimo odkurzania materaca, prania pościeli, nie jesteśmy w stanie w dużym stopniu zapanować nad roztoczami. Na szczęście wymyślono taki materiał jak evolon. Evolon to bardzo gęsto utkany materiał, który nie przepuszcza roztoczy, jest lekki i trwały.

W łóżku alergika stosuję:
  • pokrowiec na materac z evolonu
  • pokrowiec na kołdrę z evolonu
  • pokrowiec na poduszkę z evolonu
Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby wszyscy domownicy posiadali pokrowce na materace, pokrowce na kołdry, czy pokrowce na poduszki. Takie kompleksowe zabezpieczenie wszystkich łóżek przynosi bardzo dobre efekty.

Zastanawiając się nad tym, co wybrać, czy poduszka antyroztoczowa, czy poszewka z evolonu na poduszkę. Polecam zdecydowanie pokrowce (poszewki), a nie poduszki antyroztoczowe, czy kołdry antyroztoczowe, ponieważ utrudnia to całoroczną walkę z roztoczami. Pokrowce piorę co miesiąc w temperaturze 60 stopni, evolon można prać w temperaturze 90 stopni. 

Bielizna pościelowa 


Jeżeli używacie pokrowców, nie ma już potrzeby używania poszewek barierowych. Mogą to być poszewki w dowolnym wzorze ale z materiału, którego dozwolone jest pranie w 60 stopniach. To bardzo ważny warunek, ponieważ pranie w 60 stopniach pozwala skutecznie pozbywać się roztoczy.

Zmiana pościeli alergika

Jak często zmieniać pościel?
Tak jak już wspominałam w poprzednim poście: Sprzątanie domu alergika, poszewki zmieniam co tydzień, pokrowce z evolonu: pokrowiec na materac odkurzam dokładnie co tydzień, piorę w 60 stopniach co 30 dni, pokrowce na kołdry i poduszki z evolonu co tydzień dokładnie strzepuję na zewnątrz, piorę co 30 dni w 60 stopniach. Kołdry i poduszki piorę 2-3 razy w sezonie.

Warto codziennie profilaktycznie wytrzepywać pościel alergika, oczywiście na zewnątrz. Pościel wietrzymy tylko w suche dni, kiedy nie ma smogu. Najlepszym rozwiązaniem jest przemrożenie pościeli, ale mimo wszystko należy ją później uprać, bo mrożenie zabija roztocza, ale nie usuwa alergenów. To samo tyczy się wymrażania pluszowych zabawek. Po mrożeniu należy je wyprać.

Zmieniając pościel zabieram oczyszczacz powietrza ze sobą do każdego pokoju z osobna, aby maksymalnie wykorzystać jego moc i oczyścić powietrze z kurzu.

Jak często zmieniać piżamy?


Piżama to nasza bielizna nocna i ma ona bezpośredni kontakt z naszą skórą. Wszystko co wydzielamy - pozostaje na niej, dlatego zmiana piżamy powinna nastąpić po 2-3 dniach. 

Prysznic, mycie włosów u alergika


Prysznic należy brać codziennie, włosy również powinniśmy umyć codziennie, ponieważ alergeny osiadają się również na nas samych. Osoby uczulone na różne pyłki powinny nawet wziąć prysznic po przyjściu do domu, ponieważ to zwiększy komfort ich życia, po prostu.

Sprzątanie na mokro


Jeżeli sypialnia jest również pokojem zabaw, czy nauki warto, aby wszystkie książki były za szybą, nie należy ich trzymać w otwartych półkach. Wszystkie zabawki chowamy do pudeł, żeby nie gromadziły na sobie kurzu.

Codziennie, przynajmniej w pokoju alergika, szczególnie na 2-3 godziny przed snem, należy wytrzeć na mokro kurze oraz umyć podłogę. Ściereczki z evolonu bardzo dobrze sobie z tym radzą i co najważniejsze - nie pylą.

Pamiętać należy, że tylko skumulowany atak na roztocza jest w stanie ograniczyć ich populację. Żadna doraźna metoda tego nie załatwi. Walka z roztoczami musi być regularna i na wielu frontach.

Zobacz też jaki wpływ ma koronawirus na powietrze w Chinach - efekt koronawirusa

3 komentarze:

  1. Tu oczyszczacz powietrza to oczywiście podstawowy "mebel". Ja do siebie znalazłam odpowiednie na http://firany-posciel.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Sama używam antyalergicznej pościli i jestem zadowolona. Do tego polecam Ci jeszcze jakąś piękną pościel i gotowe :)

    OdpowiedzUsuń

Wszystkiego smacznego

Copyright © Gotuj i Mieszkaj , Blogger