wtorek, marca 03, 2020

Oczyszczacz powietrza - najważniejsze informacje

oczyszczacz-powietrza

Oczyszczacz powietrza, czy warto?

Oczyszczacz powietrza jest coraz częściej spotykanym urządzeniem w domach i mieszkaniach. Powietrze jakim oddychamy ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Dlaczego więc nie zadbać o jakość powietrza we własnym domu? Oczyszczanie powietrza to profilaktyka zdrowotna i teraz zastanówcie się sami: "oczyszczacz powietrza czy warto?"

 • Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?
 • Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza?
 • Jaki jest najlepszy oczyszczacz powietrza?
O tym dowiecie się w dzisiejszym wpisie!

Oczyszczanie powietrza ma ogromny wpływ na każdego człowieka. W powietrzu znajduje się wiele pyłów,związków chemicznych, wirusów i pleśni, których nie powinniśmy wdychać, dla własnego zdrowia. Nie wspominając o alergikach, których układ oddechowy jest kilkaset razy bardziej narażony na choroby układu oddechowego.

Smog - składniki smogu:


Smog to zanieczyszczenie powietrza wywołane zawieszonymi w powietrzu szkodliwymi związkami chemicznymi oraz substancjami stałymi w postaci pyłów zawieszonych (PM10 i PM2,5).

Smog odpowiedzialny jest za wiele chorób cywilizacyjnych, tj.:


W wyniku badań stwierdzono, że aż 15% przypadków zachorowalności na astmę było spowodowanych złą jakością powietrza!

Teraz zastanówmy się nad tym, co możemy zrobić, żeby powietrze we własnym domu było dla nas przyjazne, żebyśmy we własnym miejscu zamieszkania nie byli narażeni na zagrożenie poprzez oddychanie, które jest nam niezbędne do tego, żeby żyć.

Oddech to życie!


My mieszkamy na wsi, na zupełnie otwartej przestrzeni i tutaj powietrze, muszę przyznać, jest w miarę czyste, da się nim normalnie oddychać, ale odwożąc dziecko do przedszkola (alergika!) w pewnym momencie da się wyczuć tak niewyobrażalny smród, że nauczyłam się po prostu zamykać obieg w aucie i jakoś to przetrwać. Dlaczego tyle napisałam o złej jakości powietrza przy artykule, w którym miałam pisać o oczyszczaczach powietrza w związku z alergiami? Dlatego, że oczyszczacz powietrza to nie fanaberia do wciągania kurzu w domu (choć robi to świetnie), tylko urządzenie niezbędne, dlatego że każdy z nas narażony jest na skutki długotrwałego wdychania zanieczyszczonego powietrza.

Profilaktyka przy alergii na roztocza kurzu domowego


Wietrzenie jest niezwykle potrzebnym rytuałem przy alergii na roztocza kurzu domowego, a otwierając okna wpuszczamy to zanieczyszczone powietrze do własnych mieszkań. Nie wspominając o tym, że żadne z nich, nawet przy zamkniętych oknach, nie jest szczelne, co jest zupełnie normalne. Oczyszczacz powietrza dla alergików jest koniecznością i w widoczny sposób poprawia jakość ich życia. Oczywiście nie możemy zapominać o codziennych porządkach, a w tym o najważniejszym - wycieranie kurzu w domu alergika. Jak codziennie ścierać kurz i nie zwariować? Ja używam nawilżanych ściereczek, z którymi od pewnego czasu jestem wręcz nierozłączna. Ściereczki LUBA Comfort to idealne produkty do domu alergika, ponieważ swoje składy opierają na naturalnych składnikach, a tkanina jest biodegradowalna.

Jak działa oczyszczacz powietrza?


Oczyszczacz powietrza bardzo szybko pokazuje nam informację, że powietrze jest zanieczyszczone. Jego praca (działając na funkcji auto) automatycznie przenosi się na maksymalne obroty i powietrze jest sukcesywnie oczyszczane. W zależności od modelu informuje nas o zanieczyszczeniu na swoim wyświetlaczu, kolorem, albo na aplikacji na smartfona. Oczywiście to nie jest tak, że kupując oczyszczacz na 100 m2 wasz oczyszczacz w jednej chwili czyści powietrze na tych 100 m2, ono musi do niego dotrzeć. Dlatego nie polecam wydawać mnóstwa pieniędzy na oczyszczacz, który rzekomo oczyści powietrze na 200 m2, bo nie ma takiej opcji. Lepiej mieć ich kilka i wykorzystać ich moc w pełni. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest po prostu umieszczenie oczyszczacza w pokoju alergika - sypialnia alergika.

jaki oczyszczacz wybrac


Niewielkie oczyszczacze, będą niewydolne i raczej nie przypisywałabym im jakichś magicznych mocy. Według mnie należy wypośrodkować parametry jakie zamieszcza producent w stosunku do objętości powietrza jaką mamy do wyczyszczenia. Znajdźmy złoty środek i idźmy tym tropem.

Czy kierować się certyfikatami? Tak, lepiej żeby oczyszczacz miał certyfikaty świadczące o jego jakości, niż nie, to logiczne. Lepiej jeśli nasz oczyszczacz spełnia ogólno przyjęte normy i jest to zatwierdzone danym certyfikatem, niż tylko zapewnieniami samego producenta.

Filtr HEPA


O filtrach pisałam już przy okazji artykułu: Sprzątanie domu alergika

Bardzo ważne jest serce oczyszczacza, czyli jego filtr. Filtr HEPA wymieniany regularnie da nam pewność poprawności jego działania. Dobry filtr to jedno, a jego regularna wymiana to drugie - równie ważne.

Filtr Hepa wyłapuje z powietrza alergeny, nieco kurzu, smog, ale nie zastępuje on sprzątania - niestety. Aczkolwiek ilość kurzu zebranego przy codziennym sprzątaniu ma mniejszą objętość niż przed zakupem oczyszczacza.

Głośność urządzenia


Oczyszczacz pracujący na najwyższych obrotach jest najbardziej wydajny - przy tym dość głośny. Im ciszej pracuje, tym jego wydajność po prostu się zmniejsza. Praca w trybie nocnym praktycznie jest niezauważalna, aczkolwiek nie można powiedzieć, że oczyszczacz jest zupełnie niesłyszalny. Dla każdego człowieka próg słyszalności urządzenia będzie różny. Jednym przeszkadza tykający zegar - inni mogą spać przy drodze szybkiego ruchu i im to zupełnie nie przeszkadza. Poziomem głośności przy wyborze oczyszczacza bym się zupełnie nie sugerowała.

Dostęp do wymiennych części


Warunkiem głównym przy wyborze oczyszczacza jest dostępność filtrów wymiennych. Urządzenie kupione na jeden raz to po pierwsze strata pieniędzy, po drugie ogromne zanieczyszczanie środowiska. Bierzmy pod uwagę to, czy producent zapewnia wymienne filtry oraz na ile lat deklaruje ich występowanie na rynku.

W następnym poście postaram się odpowiedzieć na pytania: "Czy warto wybrać oczyszczacz z jonizatorem?" oraz "Czy warto wybrać oczyszczacz powietrza z nawilżaczem?"

Zobacz też: efekt koronawirusa - jaki wpływ ma koronawirus na jakość powietrza

4 komentarze:

 1. Super artykuł :). Odnośnie oczyszczacza powietrza dla alergika jest to ważne, żeby w pierwszej kolejności usunąć lub ograniczyć siedliska roztoczy, a te znajdują się w meblach tapicerowanych, zasłonach, dywanach itd.
  W dobieraniu oczyszczacza, tak jak pisałaś, ciężko oczyścić całe mieszkanie. Powietrze się nie miesza przez ściany i zawsze najczyściej będzie obok urządzenia. Nalezy dobierać do docelowego pokoju :)

  Dominika z https://ranking-oczyszczaczy.pl/

  OdpowiedzUsuń
 2. Jako alergiczka od urodzenia staram się stosować wszystko co pomoże mi pozbyć się kurzu i roztoczy w domu. Pokrowce na poduszki, nawilżacz a ostatnio tez oczyszczacz. Moje dziecko niestety odziedziczyło po mnie paskudną alergię wziewną i pokarmową i szczerze mówiąc odkąd mamy ten oczyszczacz klarta forste 3 plus nawilżacz oddycha nam się znacznie lepiej a synek nie ma w nocy kaszlu. teraz w okresie pylenia to ważne żeby stworzyć sobie w domu bezpieczne schronienie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wyobrażam sobie nie mieć w domu oczyszczacza powietrza, zwłaszcza przy małym astmatyku. Osobiście polecam urządzenia wyposażone w dodatkowe funkcje - oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i jonizacją. Wtedy nie tyko powietrze będzie czyste, ale także zostanie utrzymany optymalny poziom wilgotności i równowaga jonowa w pomieszczeniu.

  OdpowiedzUsuń

Wszystkiego smacznego

Copyright © Gotuj i Mieszkaj , Blogger