wtorek, marca 24, 2020

Płyn do dezynfekcji, żel antybakteryjny, domowy płyn do dezynfekcji z octem

myj rece


Myj ręce przed jedzeniem! 


Ale nie tylko.. myj ręce przede wszystkim po przyjściu do domu, bo teraz panuje obrzydliwie zaraźliwy koronawirus i częste mycie/dezynfekowanie dłoni jest w stanie w jakimś nieokreślonym procencie uchronić nas przed zainfekowaniem.

Dlaczego mycie rąk jest tak ważne?


Na dłoniach przenosimy wszystkie wirusy i bakterie jakie uda się nam na nie "przykleić". Woda z mydłem bardzo dobrze sobie z nimi radzi. Jeżeli nie umyjemy dłoni możemy przenieść sobie taką cząsteczkę do oczu, nosa, czy ust, a także innych błon śluzowych (o których nie chcę wspominać, ale wszyscy wiedzą o co chodzi), a właśnie tam dochodzi do wniknięcia cząsteczki do naszego organizmu. 

Później nasz organizm musi z nim walczyć. Czy wygra? Tego nie wie nikt.

Eksperyment z wodą i pieprzem


Robiliście doświadczenie z wodą i pieprzem? 


Do głębokiego talerza nalej wody i na powierzchni rozsyp sporą ilość pieprzu. Zamocz palec - pieprz lepi się do palca.

Umyj palec i zanurz w mydle, następnie w tym samym talerzu z wodą z pieprzem. Pieprz ucieka na boki! To doświadczenie oczywiście ma na celu uświadomienie dzieciom jak ważne jest mycie dłoni, bo pozwala ono w bardzo prosty sposób pozbyć się wszelkiego brudu z ich powierzchni. Warto dodać, że mimo wszystko nie chroni nas to przed ponownym pojawieniem się drobnoustrojów na naszych dłoniach, dlatego myjmy ręce jak najczęściej.

plyn do dezynfekcji

Płyn do dezynfekcji


Niestety nie zawsze mamy dostęp do wody i mydła, a i dostęp do tego typu środków higieny jest już niemożliwy.

Zrób płyn do dezynfekcji w domu!


Składniki, jakich potrzebujesz, żeby wykonać 1 litr płynu, jest to receptura stworzona przez WHO:

 • 833 ml 96% alkoholu etylowego (spirytusu),
 • 110 ml wody destylowanej lub przegotowanej (w temperaturze pokojowej),
 • 42 ml 3% wody utlenionej (zwalcza przetrwalniki bakterii),
 • 15 ml 98% glicerolu (czyli gliceryny dostępnej w aptekach),
 • zakręcany szklany lub plastikowy pojemnik o pojemności nieco powyżej 1 litra
Wszystkie składniki przelej w miarę szybko do pojemnika i zamknij go niezwłocznie, aby spirytus nie parował. Tak przygotowany płyn do dezynfekcji lekko wstrząśnij i odstaw na co najmniej 72 godziny. Mikstura ta potrzebuje tyle czasu, żeby wszystkie bakterie, jakie niestety w warunkach domowych są nieuniknione, zostały unicestwione.

Nie pomijajcie żadnego składnika, to niezwykle ważne. Gliceryna na przykład natłuszcza dłonie, co chroni przed ich nadmiernym wysychaniem, które z kolei powoduje spirytus. Popękane dłonie to szybsze wchłanianie drobnoustrojów do organizmu.

Płynem takim możesz dezynfekować dłonie, telefon, klamki, itd..

Żel antybakteryjny


Żel antybakteryjny, jaki można było do tej pory kupić w sklepie to poręczny i bardzo przydatny produkt do dezynfekcji dłoni. Obecnie niestety niedostępny. Ale, zaraz się dowiesz jak zrobić żel antybakteryjny w domu!


Przepis na żel antybakteryjny


 • 85 ml spirytusu 
 • 15 ml żelu aloesowego
 • 5 kropel gliceryny
 • 2-3 krople olejku cytrynowego
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i przelej do pojemniczka, z którego będziesz korzystać.

Płyn do dezynfekcji z octem


Jeżeli w domu nie masz ani spirytusu, ani gliceryny, ani żelu aloesowego, a masz ocet - zrób najprostszy płyn do dezynfekcji, który poradzi sobie z codziennym myciem blatów i klamek. Zawiera w głównej mierze ocet, jest więc słabszy niż ten z alkoholem.

Przepis na płyn do dezynfekcji z octem
 • 0,5 litra octu
 • 400 ml wody
 • 50 ml wody utlenionej

Wszystkie składniki wymieszaj i zamknij w butelce z atomizerem. Przecieraj takim płynem blaty i klamki. Klamki w szczególności.

A teraz spójrz jak wyglądałam, kiedy w zeszły piątek wybrałam się na zakupy


Czy ktoś się ze mnie śmiał? Zapewne tak, bo nie brakuje lekkoduchów, ale ja czułam się w miarę bezpiecznie, a to dla mnie było najważniejsze.


Z ciekawostek: koronawirus w Chinach wywołał zniknięcie smogu z powietrza - efekt koronawirusa, a w Polsce tanieje paliwo.

1 komentarz:

 1. Nie jest to dużo pracy jak widać żeby zrobić taki żel. Super opcją jest też ozonowanie, można w ten sposób dokładnie pozbyć się bakterii i wirusów.

  OdpowiedzUsuń

Wszystkiego smacznego

Copyright © Gotuj i Mieszkaj , Blogger